Historia sekcji
Pomimo wcześniejszej, wieloletniej działalności K.S. Warta Poznań kajakarze w jej szeregach pojawili się dopiero w 1945 r. w momencie utworzenia oddzielnej sekcji, ale już niemal w swoim pierwszym starcie na jeziorze Rusałka zdobyli tytuły Mistrzów Polski. O ogromnej ilości tytułów i medali zdobywanych przez zawodników klubu mogą świadczyć dorobki dwóch jej najwybitniejszych przedstawicieli: Rafała Piszcza, który 25 razy zdobywał Mistrzostwo Polski, oraz Marka Łbika, który w swoim dorobku zgromadził 36 tytułów mistrza kraju.
Już w 1948 roku na Olimpiadzie w Londynie startował warciarz Czesław Sobieraj. W 1963 roku „zieloni” po kilku tytułach wicemistrzowskich sięgnęli drużynowo po krajowy prymat. Na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku Rafał Piszcz wraz z kolega klubowym Ryszardem Marcalikiem awansował do finału na 1 000 m. Rok później na Mistrzostwach Świata w Moskwie Piszcz był czwarty w K1, Jednak swój największy sukces odniósł w 1972 roku na Olimpiadzie w Monachium kiedy wraz z Władysławem Szuszkiewiczem z Wiskordu Szczecin wywalczył brązowy medal w K2 na 1 000 m.
W tym czasie pływał już w Warcie kolejny świetny zawodnik – Andrzej Matysiak. W 1974 roku na Mistrzostwach Świata w Meksyku zdobył on dwa brązowe medale w czwórce, dwa lata później zakwalifikował się do finału Igrzysk w Montrealu.
Jednocześnie prężnie rozwijała się kariera Andrzeja Klimaszewskiego, brązowego medalisty Mistrzostw Świata z 1977 roku i wicemistrza świata na dystansie 10 000 m w latach 1978 i 1979. Zakończył on swoją karierę kolejnym medalem na tym dystansie w 1983 roku, zajmując trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w K2.
W chwili, kiedy Klimaszewski kończył swą przygodę z występami na arenie międzynarodowej nadchodziły czasy świetności kolejnego kajakarza z Warty, Marka Łbika. Już w 1985 roku w kanadyjskiej dwójce, wraz z Markiem Dopierałą z Górnika Czechowice zdobył srebrny i brązowy medal Mistrzostw Świata, a rok później w Montrealu wywalczył mistrzostwo i wicemistrzostwo świata. Wspaniały dla Łbika był rok 1987, gdy na Mistrzostwach Świata w Duisburgu zdobył złoty medal na 500 i srebrny na 1 000 m. Również dwukrotnie stawał na podium na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r., przywożąc z Korei srebrny i brązowy medal. Kolejny srebrny krążek natomiast w swym dorobku zapewnił sobie występem na Mistrzostwach Świata w 1989 roku.
Ostatnie lata to przede wszystkim sukcesy młodzieży, m. in. dwa czwarte miejsca Mistrzostw Europy Juniorów w 2002 roku Damiana Korcza w C1 oraz Arkadiusza Sobczaka w C2 a tkaże trzecie miejsce Anety Richter w K2 na 1 000 m.
Z kolei w roku 2004 na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy Dariusz Oborski zajął trzecie miejsce w kajakowej czwórce na dystansie 1 000 m, natomiast na Mistrzostwach Europy Juniorów w Poznaniu brązowy medal w K4 na 500 m wywalczyła Ewelina Wojnarowska.
Zawodnicy K.S. Warta Poznań odnosili wiele sukcesów na arenie krajowej zdobywając medale wszystkich kolorów we wszystkich kategoriach wiekowych. Ta wysoka dyspozycja czołowych zawodników sekcji kajakowej poznańskiego klubu dała odzwierciedlenie również na arenie międzynarodowej.