Informacje o sekcji tenisowej

INFORMACJE

powstała w dniu 06.05.1914 i jest trzecią a drugą według starszeństwa wieku sekcją powołaną do życia w KS Warta Poznań. Fakt ten czyni,  że sekcja tenisowa KS Warta Poznań jest najstarszą aktywną sekcją tenisową w Polsce. Sekcja przez już blisko sto lat działa aktywnie dla upowszechnienia i rozwoju tenisa w Poznaniu, Wielkopolsce oraz Polsce. Wizytówką Polskiego tenisa oraz KS Warta Poznań w latach 1950 -1970 byli wielokrotni mistrzowie Polski :Wiesław Gąsiorek i Józef Piątek .Obecnie na 5 odkrytych i 3 krytych kortach sekcji, co roku odbywa się wiele imprez sportowych w rożnych kategoriach wiekowych oraz różnej rangi.

 

Sekcja Tenisowa 1945-2011

 

Działalność sekcji wznowiono w 1945 roku. Do czołówki tenisistów Wielkopolski należeli „warciarze” Jan Stefański i Halina Hojan klasyfikowana na czwartym miejscu w kraju w 1947 roku. W samym roku Michał Kanikowski zdobył tytuł mistrza Polski juniorów.

Wielkie sukcesy zaczyna odnosić Józef Piątek.  W 1947 wygrywa z najlepszymi tenisistami w  kraju.  W 1949 J. Piątek zdobył dwa tytuły wicemistrzowskie Polski w singlu i deblu. W latach następnych  wygrywa  mistrzostwa Polski  w deblu,  i grze mieszanej na korach otwartych i w hali. Gra w turniejach na kortach całej Europy. Z legendą polskiego tenisa Jadwigą Jędrzejowską wygrał Międzynarodowe Mistrzostwa Rumunii. Bronił barw Polski w Pucharze Davisa i meczach międzypaństwowych. Józef Piątek grał i odnosił  sukcesy na mistrzostwach Polski do 1972 roku głównie w grach podwójnych  wspólnie z W. Gąsiorkiem i grze mieszanej  z  J. Jędrzejowską i

B. Dońdą. W swej karierze zanotował 25 tytułów mistrza Polski w deblu i grze mieszanej, dwa tytuły międzynarodowego mistrza Polski. 

W 1953 roku pojawił się  wielki talent Wiesława Gąsiorka. W 1953 i 1954 roku zdobył tytuł mistrza Polski w kategorii juniorów  w grze podwójnej. Po odbyciu służby wojskowej w latach 1955-57 powrócił do klubu. W 1958 zdobył z J. Jędrzejowską swój pierwszy tytuł mistrza Polski w grze mieszanej. W 1959 roku po raz pierwszy został mistrzem Polski w kategorii seniorów w grze pojedynczej i podwójnej. Przez następne jedenaście lat dominuje w polskim tenisie. Wiesław Gąsiorek zdobył w swej karierze sportowej  12 tytułów mistrza Polski seniorów w grze pojedynczej i 2 tytuły w hali, 7 tytułów w deblu na otwartych kortach i 8 w hali oraz 4 w grze mieszanej z Jadwigą Jędrzejowską. Razem tytułów mistrzowskich zdobył -35. Ponadto 4 razy zdobył tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski. Na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu grał 12 razy, na kortach trawiastych Wimbledonu 10 razy. Rozegrał najdłuższy mecz w historii świata 126 gemów z Rogerem Taylorem w 1967 roku w Warszawie. Reprezentował Polskę w pucharze Davisa w których wygrał 25 pojedynków, w meczach miedzy państwowych  i turniejach na całym świecie. W 1971 roku W. Gąsiorek wspólnie z T. Nowickim z Legii wywalczyli tytuł mistrza Europy amatorów w Luksemburgu.

W rozgrywkach  I ligi głównie za sprawą W. Gąsiorka i  J. Piątka  „Warta”   zdobyła  w latach 1965 i 1970 tytuł Drużynowego Mistrza Polski a w latach 1961, 1964, 1966, 1969 tytuł wicemistrzowski.  W 1972 „warciarze” spadają z I ligi. 

Od 1973 roku W. Gąsiorek był zawodnikiem i trenerem w „Olimpii”-Poznań z którą w 1976 roku.  zdobył tytuł  Drużynowego Mistrza Polski.  W latach 80 -tych był trenerem w Niemczech.

W. Gąsiorek zmarł w lutym 2002 a  jego starszy kolega J. Piątek  w 2005 roku. Tradycje W. Gąsiorka kontynuują w „Warcie” jego syn Jacek, który jest trenerem i wnuk Hubert, odnoszący sukcesy w kraju w kategorii juniorów. 

Wielkim talentem sekcji była Jolanta Rozala. Była 2-krotną mistrzynią. Polski juniorów  indywidualnie i 6 –krotnie w grach mieszanych w tym 2-krotnie w parze z najlepszym tenisistą Polski Wojciechem Fibakiem.

W działalności sekcji szczególnie zasłużyli się Jan Stefański początkowo jako zawodnik, trener i działacz sekcji oraz Henryk Kuczkowski. Stworzyli oni warunki i sprzyjającą atmosferę do uprawiania tenisa w Klubie. Od 1973 roku klub nie zanotował większych sukcesów. Praca sekcji polegała głównie z młodzieżą i na bazie tego reaktywowano drużynę seniorów, która dwukrotnie w latach1992-1993 była o krok od wejścia do rozgrywek I ligi. Efektem tego było zdobycie przez  Jana Marcinkowskiego w 1994 roku tytułu mistrza Polski juniorów w hali i wicemistrza na kortach otwartych. W 1995 ponownie został wicemistrzem na kortach otwartych.  W 2002 roku młodzi zawodnicy klubu Maja Kazimieruk, Kajetan Osuch i Jan Żuraszek wygrywają turnieje regionalne i ogólnopolskie. W 2004 roku Paula Chełmińska zdobyła brązowy medal na mistrzostwach Polski do lat 18 a Maja Kazimieruk, Hubert Gąsiorek, Tomasz Gruchała  znajdują się na listach klasyfikacyjnych światowych organizacji tenisowych.

W 2005 roku tenisiści sekcji zanotowali sporo osiągnięć w różnych kategoriach wiekowych zarówno indywidualnie jak i drużynowo. Na halowych mistrzostwach w Sopocie Katarzyna Nowak indywidualnie oraz ta sama tenisistka z Patrycja Szymkowiak  w grze podwójnej zdobyła tytuły wicemistrzowskie w kategorii do lat 12. Na letnich mistrzostwach Polski w Warszawie Maja Kazimieruk i Hubert Gąsiorek wywalczyli tytuły wicemistrzowskie w grze podwójnej w kategorii wiekowej do lat 16. Trzecie miejsce na letnich mistrzostwach Polski w Sopocie do lat 12 zdobyły Katarzyna Nowak i Patrycja Szymkowiak.

W rozgrywkach drużynowych zimowych kadeci do lat 16 w składzie Hubert Gąsiorek, Tomasz Gruchała i Arkadiusz Górny zdobyli srebrny medal a brązowy skrzaty do lat 12 w składzie Katarzyna Nowak, Patrycja Szymkowiak , Danuta Neumann.

 W rozgrywkach letnich srebrny medal zdobyły skrzaty do lat 12 w składzie Katarzyna Nowak, Patrycja Szymkowiak, Danuta Neumann, Agata Wieczorek. Urszula Kafarska. Te osiągnięcia pozwoliły, że sekcja została sklasyfikowana na 16 miejscu w Polskim Związku Tenisowym.

W 2006 roku zawodnicy sekcji zdobyli cztery brązowe medale: Paula Chełmińska na młodzieżowych mistrzostwach Polski do lat 21 w grze podwójne, Katarzyna Nowak na mistrzostwach Polski do lat 14 w grze podwójnej, Maja Kazimieruk i Anna Jęczmionka na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży do lat 16 w grze podwójnej oraz drużyna kadetek na halowych mistrzostwach Polski do lat 16 w składzie Maja Kazimieruk, Anna. Jęczmionka i Joanna. Błaszak. W 2007 roku kolejne medale srebrny i brązowy na mistrzostwach Polski Juniorów zdobywa Maja Kazimieruk a w kategorii Młodziczek Patrycja Szymkowiak Medale zdobywają także drużyny srebrny juniorki oraz młodziczek. Zawodniczki; Maja Kazimieruk Anna Jęczmionka oraz Patrycja Szymkowiak należą w swoich kategoriach wiekowych do czołówki. Niestety w kolejnych latach w wyniku odejścia czołowych młodych zawodniczek i zawodników oraz rezygnacji udziału w startach przyczyniła się do obniżenia poziomu sportowego. W obecnej chwili sekcja przywiązują uwagę do szkolenia i naboru uzdolnionych dzieci dążąc do nawiązania do ogromnych tradycji sekcji.