Aula

100-lecie KS WARTA Uroczysta Akademia w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu  z okazji 100-lecia Klubu Sportowego WARTA rozpoczęła się o godz. 11.00.

 Zaproszone osobistości  na galę  przybywały już znacznie wcześniej. Po otrzymaniu pamiątkowego znaczka mogły w holu Auli zakupić cegiełki na rozwój sportu młodzieżowego, wypić kawę i porozmawiać z napotkanymi znajomymi.  Przed godz. 11 poproszono wszystkich gości o zajęcie miejsc w Auli.

Na ekranie, który znajdował się na scenie,  pojawiały się zapętlone zdjęcia  z historii Klubu oraz kolejno nazwiska zaproszonych osób, ponieważ nie było możliwości przedstawienia wszystkich z imienia i nazwiska.

W momencie ukazania się na ekranie  herbu KS WARTA prowadzący  akademię Krzysztof Ratajczak zaprosił poczet sztandarowy  o wprowadzenie sztandaru Klubu. Poczet sztandarowy tworzyli olimpijczycy z Londynu 2012, czyli: Aneta Konieczna, Tomasz Kaczor i Kacper Majchrzak.  Prowadzący  poprosił wszystkich obecnych o powstanie  i wraz z  Piotrem  Kuźniakiem  o odśpiewanie hymnu Warty. Zgromadzeni  na Auli  mogli  przyłączyć się do śpiewu , ponieważ nawet jeśli zapomnieli lub nie znali  tekstu to mieli go  na ekranie.

Po hymnie prowadzący  powitał wszystkich   gości , a przede wszystkim  przedstawicieli władz województwa , miasta i związków sportowych w osobach:

1.  Wicewojewody  Przemysława Pacia
2.  w imieniu Sejmiku Województwa Wlkp – przewodniczącego  Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki - Macieja Wituskiego
3.  Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego - Andrzeja Kraśnickiego
4.  Prezydenta  m. Poznania - Ryszarda Grobelnego
5.  Przewodniczącego  RM Poznania - Grzegorza  Ganowicza
6.  Dyrektora Wydziału Sportu UM Poznania - Ewę Bąk
7.  Prezesa Wlkp. Stowarzyszenia Sportowego - Stanisława Sikorskiego

a przede wszystkim "warciarzy".

Na scenę został poproszony prezes Klubu Sportowego WARTA Marek Łbik w obecności którego podziękowano olimpijczykom z Londynu za wprowadzenie sztandaru oraz poproszono młodych, dobrze zapowiadających się sportowców: Bartosza Dubiaka, Zuzannę Nowak i Natalię Łuczak do dalszego pełnienia warty.

Prezes Marek Łbik zabrał głos. Swoje wystąpienie  zaczął od przypomnienie, że kilka dni wcześniej zmarł Rafał Piszcz, który był pierwszym medalistą olimpijskim  naszego Klubu ,  że 15 czerwca w dniu powstania klubu odbył się pogrzeb Zbigniewa Siadaka byłego dyrektora klubu, człowieka  bardzo pogodnego i oddanego klubowi. Wspomniał, że przez minione pięć lat zmarło wielu wspaniałych ludzi – warciarzy  i poprosił o minutę ciszy dla uczczenia ich pamięci.

Prezes Marek Łbik  zaprosił wszystkich do obejrzenia filmu nakręconego specjalnie na okazję jubileuszu 100-lecia Klubu autorstwa Marcina Januszkiewicza. Film trwał ok 30 min i był oglądany przez wszystkich  z wielkim zainteresowaniem.

Opowiada o tych stu latach istnienia Klubu, o historii założenia, o działaczach i zawodnikach wielu sekcji , o osiągnięciach sportowych, o wzlotach i porażkach. Zawiera wiele ciekawych informacji dotyczących dawnej działalności klubu. Są tam też wypowiedzi, a raczej wspomnienia wielu osób, m.in.: córki jednego z założycieli Klubu Edmunda Szyca -  pani Krystyny Hofman,  które w najlepszy sposób ukazują, że Klub WARTA był i jest dla wielu ludzi "miłością ich życia" , Klubem o, którym się pamięta. To tam jego członkowie  spędzali wolny czas. Dla wielu z nich była to druga rodzina. Film pokazuje jak wielką popularnością cieszyły się mecze piłki nożnej,  bokserzy  czy lekkoatleci. Do dzisiaj pozostały przyjaźnie z tamtych lat mimo, że większość sekcji już nie istnieje.  

 Po filmie przyszedł czas na Piotra Kuźniaka, który wykonał utwór "Czas jak rzeka".


Po części muzycznej  nastąpił stały element takich jubileuszowych akademii czyli ceremonia wręczania odznak.

 Godność  CZŁONKA HONOROWEGO KLUBU  otrzymało siedem osób.Odznaki wręczał  prezes M. Łbik  wraz z  członkami   Zarządu Klubu: wice prezesem Andrzejem Olszewskim i Łukaszem Witkowskim.

Decyzją Zarządu Klubu  ZŁOTYMI  ODZNAKAMI   KLUBU  zostali uhonorowani:     Prezydent  Miasta  Poznania  Ryszard Grobelny oraz osoby związane z sekcjami sportowymi WARTY , które swoja działalnością w sposób pozytywny wpłynęły na rozwój i poziom sportowy Klubu . Złote odznaki  to najwyższe odznaczenie KLUBU SPORTOWEGO WARTA.

Pierwszą część wręczania odznaczeń i wyróżnień zakończył utwór wykonany przez Piotra Kuźniaka "Dziwny jest ten świat"'.

 

Kolejnymi odznaczeniami w tym dniu były:

 

Odznaczenia PKOL

Medale Polskiego Komitetu Olimpijskiego „ Za zasługi dla Polskiego Ruchu  Olimpijskiego" wręczał prezes PKOL - Andrzej Kraśnicki .
Medalem złotym został uhonorowany KLUB WARTA  a 14 działaczy i sportowców  uhonorowano złotymi, srebrnymi i brązowymi odznaczeniami PKOl.

Odznaczenie dla Klubu KS Warta.

Odznaczenia "Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego'' wręczał przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki sejmiku województwa wlkp - Maciej Wituski.  Odznaczeniem tym został uhonorowany KLUB WARTA , odznakę odebrał Marek Łbik oraz trzech seniorów- Roman Luty, Henryk Płotkowiak, Ryszard Rybarczyk 

Decyzją Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego  - KLUB SPORTOWY WARTA został odznaczony Honorową odznaką – Wierni Tradycji. Odznakę do sztandary KLUBU przypiął prezes zarządu Stefan Barłóg.

Rozdano również trzy statuetki  dla najlepszych  zawodników  stulecia  Klubu Sportowego WARTA . W imieniu Zarządu Klubu wręczał Andrzej Olszewski.  III miejsce w tej rywalizacji zajął Rafał Piszcz ( statuetkę odebrał przedstawiciel rodziny), II miejsce Rafał Szukała ( odebrała mama R. Szukały p. Halina Siejkowska) i I miejsce Marek Łbik .

Odznaczenia przyznane przez Polski Związek Piłki Nożnej wręczał prezes PZPN Grzegorz Lato i prezes WZPN-Stefan Antkowiak. Klub Sportowy WARTA otrzymał  Odznaczenie Diamentowe. Siedmiu działaczy i zawodników piłki możnej zostało odznaczonych medalami i odznaczeniami PZPN.


Pan Ireneusz Pracharczyk ufundował dla Klubu  specjalny prezent na jubileusz - kanadyjkę najnowszej generacji. Marek Łbik, który zdobył srebrny i brązowy medal w kanadyjkach na Olimpiadzie w Seulu stwierdził, że "taką kanadyjkę powinien dostać ponad 20 lat temu to więcej razy byłby mistrzem świata".

Emocje związane z wręczaniem i otrzymywaniem odznaczeń opadły i goście mogli usłyszeć po raz kolejny Piotra Kuźniaka w utworze  ''Kim jesteś?''.

Osobami, które zostały poproszone o zabranie głosu były:

- poseł PIS Tadeusz Dziuba
- Przemysław Pacia wice wojewoda wielkopolski
- Jan Grabkowski  starosta powiatu
- Rysz Grobelny prezydent m Poznania
- Stanisław Sikorski- prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego
- Jacek Bierkowski-prezes Polskiego Związku Szermierczego. Wszyscy gratulowali osiągnięć i życzyli kolejnych oraz kolejnych jubileuszy - - Krzysztof Usielski – prezes Polskiego Związku Pływackiego.


Prowadzący,  Ratajczak, informował pozostałych gości o możliwości wręczania listów gratulacyjnych  tuż po zakończeniu akademii na ręce prezesa M. Łbika. Jak się okazało, prezes odebrał wiele listów gratulacyjnych i  upominków z okazji jubileuszu Klubu.

Głos zabrała również  prezes sekcji piłki nożnej  -Izabella Łukomska-Pyżalska. Po krótkiej wypowiedzi zaprezentowano  lipdub z nowym hymnem Warty Poznań.   Lip dub jest to  rodzaj wideoklipu, w którym występujące osoby poruszają wargami do puszczonej z playbacku piosenki. Lip dub często przedstawia osobę lub osoby przemieszczające się po pomieszczeniach. Osobą przemieszczającą się w tym przypadku była sama pani Izabella Łukomska -Pyżalska a pomieszczenia to wnętrza naszego Klubu.

Na zakończenie uroczystej Akademii poproszono prezesa Klubu  na scenę, aby w jego obecności Olimpijczycy: Konieczna, Kaczor oraz Majchrzak przejęli sztandar od młodych warciarzy. Cała szóstka wyprowadziła sztandar.

Ostatnią osobą zabierającą głos nie mógł być nikt inny jak sam prezes Klubu Sportowego WARTA Marek Łbik. Słowa, które wypowiedział na temat Klubu zapadną w pamięć wszystkim :

"W WARCIE MOŻE BYĆ TYLKO LEPIEJ, BO GORZEJ JUŻ BYŁO".


Wszyscy powstali i na zakończenie całej uroczystości  po raz ostatni w tym dniu Piotr Kuźniak zaintonował stary klubowy hymn.

100-lecie KS WARTA100-lecie KS WARTA100-lecie KS WARTA100-lecie KS WARTA

Zdjęcia wykonane przez pana Strózika

 

Zapraszamy do GALERII