Jubileuszowy Europejski Festiwal Szermierki - Memoriał Fechtmistrza Jana Nowaka

Opublikowano: 05/06/2017

Blisko 600 młodych florecistów z 19 państw wzięło udział w Jubileuszowym – X Europejskim Festiwalu Szermierki – Memoriale Fechtmistrza Jana Nowaka, który 3-4 czerwca został rozegrany w Hali Sportowej UAM przy ul. Zagajnikowej.

Jak co roku, najważniejszym wydarzeniem Festiwalu były walki młodych florecistów w czterech kategoriach wiekowych – do lat dziewięciu, jedenastu, trzynastu i piętnastu.

W sobotę do kilkugodzinnych zmagań przystąpiły dziewczęta. Na najwyższym stopniu podium w poszczególnych kategoriach wiekowych stanęły: Milana Levchuk (Rosja), Ishani Sood (USA), Anastasiia Yerofieienko (Ukraina) oraz Aleksandra Wieczorek (AZS AWF Poznań). Z florecistek Warta-Muszkieterowie Poznań w swojej kategorii wiekowej na 5 miejscu uplasowała się Antonina Bartol.

Niedziela była dniem zmagań florecistów. Wśród nich najlepsi okazali się: Karlis Dakuns (Łotwa), Linus Schultz (Niemcy) oraz Polacy: Kamil Tomeczek i Szymon Mlicki (oboje UKS MDK-5 Bydgoszcz). Miejsca w najlepszych ósemkach w kategorii chłopców wywalczyło sobie 2 florecistów Warta-Muszkieterowie Poznań. Maciej Mazur stanął na 3 stopniu podium, a Michał Wieczorek był 5.

Od początku Festiwal łączy się z hasłem ,,SPORT-KULTURA-EDUKACJA", a jego główną ideą jest promowanie szermierki szczególnie wśród najmłodszych dzieci. Po raz drugi wydarzenie poprzedziła dwudniowa Konferencja naukowo-metodyczna pt. ,,Szermierka w ujęciu naukowym i szkoleniowym", w której brało udział środowisko naukowe i trenerskie związane z szermierką z wiodących polskich ośrodków.

Organizatorem Europejskiego Festiwalu Szermierki jest od początku jego istnienia Klub Sportowy "Warta" Poznań. Współorganizatorami są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Szkoła Wychowania Fizycznego i Sportu, a jej partnerami: Wydział Sportu Urzędu Miasta Poznania, Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Szermierki, Wielkopolski Okręgowy Związek Szermierczy.

Wyniki zmagań wszystkich florecistów: WYNIKI EFS 2017

Zdjęcia i relacje filmowe